O Chorwacji słów kilka

O Chorwacji słów kilka

CHORWACJA

Państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim i graniczące od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego z niemal krystalicznie przejrzystą wodą o zasoleniu ok. 35-40%.

Państwo to posiada wyjątkowe w skali świata wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. Ten typ to tzw. wybrzeże dalmatyńskie, którego nazwa pochodzi właśnie od tej chorwackiej krainy.

Na terenie kraju znajduje się 1244 wysp i wysepek, z czego 66 jest zamieszkanych. Największe z nich to:

 • Krk – 405 km²
 • Cres – 405 km²
 • Brač – 394 km²
 • Hvar – 299 km²
 • Pag – 284 km²
 • Korčula – 276 km²

Wiadomo również, że Chorwacja nie dawno wstąpiła do Unii Europejskiej, zaledwie w 2013r. i jest 28 członkiem wspólnoty.

Granice i punkty skrajne

 • Całkowita długość granicy lądowej: 1982 km.
 • Długość wybrzeża: 5835 km (łącznie z wyspami).
 • Długość granic z sąsiadującymi państwami:
 • Bośnia i Hercegowina – 1099,1 km,
 • Czarnogóra – 22,6 km,
 • Serbia – 317,6 km,
 • Słowenia – 667,8 km,
 • Węgry – 355,5 km.

ï  Najwyższy punkt: Vrh Dinare1831 m. n. p. m. w paśmie Dinara

ï  Najniższy punkt: Morze Adriatyckie 0 m.

Klimat

Chorwacja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanego w głębi kraju. Średnia miesięczna temperatura powietrza kształtuje się następująco:

 • styczeń 3 °C i lipiec 24 °C – Rijeka
 • styczeń 9 °C i lipiec 27 °C – Dubrownik
 • styczeń 0 °C i lipiec 24 °C – w głębi kraju

Do rzadkości należą na wybrzeżu dni z ujemną temperaturą. W Dubrowniku od połowy czerwca do połowy września słonce świeci przez około 10 godzin dziennie.

Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach:

 • 700-1 300 mm na wybrzeżu, głównie zimą
 • 1 000-1 500 mm w głębi kraju
 • 3000 mm – tereny górskie – Biokovo, Velebit

W górach powyżej 1600 m n.p.m. występuje klimat górski, gdzie zimą utrzymują się ujemne temperatury, a latem w lipcu średnie wartości osiągają 17 °C.

RELIGIA

Wolność wyznania jest prawnie określona przez Konstytucję Chorwacji, która również określa wszystkie wspólnoty religijne, jako równe wobec prawa i niezależne od państwa. W 2015 roku było 54 zarejestrowane związki wyznaniowe. Zdecydowana większość ludności Chorwacji deklaruje się jako osoby wierzące.

Dzisiejsza Chorwacja jest krajem, w którym dominującą pozycję zajmuje katolicyzm (86% mieszkańców). Religijne mniejszości stanowią przede wszystkim prawosławni Serbowie i bośniaccy muzułmanie (odpowiednio 4,4% i 1,5%).

A teraz jako człowiek z doświadczeniem, który odwiedził ten wspaniały kraj już kilka razy, chciałbym Wam przedstawić Chorwację z praktycznego punktu widzenia, a nie z opisu i danych statystycznych.

DOJAZD 

Odległość z Warszawy do Makarskiej 1500km, jeśli mowa o samochodzie, podróż szacuje się na 15-18h ciągłej jazdy, bez nocowania po drodze, wliczone są postoje na stacjach benzynowych czy parkingach(jedzenie, picie, WC, rozprostowanie nóg). Jest kilka możliwości wyboru dróg.

Samolot – szybka i wygodna podróż, czas lotu ok. 2-2,5h, lotnisko znajduje się 15km od miasta Split, dokładnie w miejscowości Zraćna Luka. Bilety kosztują w granicach 400-700zł w zależności od momentu w którym bookujemy bilet (im wcześniej tym taniej)

POBYT

W tym punkcie chciałbym poruszyć wszelkie aspekty, które będą niezbędne do życia codziennego, a zarazem kilka informacji, które mogą ułatwić i umilić pobyt w nieziemsko gorącej CROATII!

Nasza oferta jest skierowana w okolice miasta Makarska, więc głównie będę mówił o tamtejszych okolicach, życiu, rozrywkach, jak spędzać czas itp.

Zacznijmy od waluty, w Chorwacji obowiązuje KUNA  lub EURO, wygląda to tak: wszędzie(mam na myśli całą Chorwację) za apartamenty, pokoje czy jakiekolwiek spanie płacimy w EURO, zaś na co dzień posługujemy się KUNAMI, a więc: zakupy, jedzenie w restauracjach(tu można zapłacić w EURO, ale resztę wydają w KUNACH i z przeliczeniem waluty na niekorzyść turysty.), pamiątki, warzywa i owoce na straganach, naleśniki, lody, desery(bardzo dużo jest takich stoisk w miastach/miasteczkach przy głównych uliczkach, centrach czy deptakach.

Z każdym kolejnym rokiem do Chorwacji przyjeżdża co raz więcej turystów, co za tym idzie, co raz trudniej jest znaleźć pobyt na miejscu zaraz po przyjechaniu. Kilka lat wstecz można było jechać w ciemno i przebierać w pokojach czy apartamentach od rana do wieczora. Warto rozeznać się wcześniej i zarezerwować sobie apartament.

Ceny(Promajna – 5km od Makarskiej)wahają się:

Pokój 2os. 30-50Eu za dobę

Pokój 3os. 70-90Eu za dobę

Pokój 4os. 100-110Eu za dobę

Zazwyczaj w każdym pokoju jest klimatyzacja i kuchnia wyposażona w aneks kuchenny, lodówkę, jest też kuchenkę mikrofalową oraz przyrządy do gotowania i zastawa.

Jeśli chodzi o spędzanie czasu wolnego czy rozrywkę wieczorem to…

Zacznijmy spokojnie.. z Promajny do Baśki Vody jest 3,5km-trowy deptak niemal że nad samym morzem, spacerek na wieczór preferowany. Wolnym, relaksacyjnym tempem ok. 45min.

W okolicach jest mnóstwo restauracji (w Baśce Vodzie czy Makarskiej), niektóre są w bardzo zacisznych, klimatycznych miejscach gdzie dostaniemy dobre jedzenie, tradycyjne i nie tylko. W Knajpach organizowane są występy na żywo zespołów. Co tydzień w Promajnie organizowany jest tzw. „dzień ryby” na dole wsi rozstawiona jest estrada, jest koncert na żywo, ludzie się bawią, tańczą, śpiewają, a co najlepsze rozstawione są grille i można spróbować owoców morza świeżych i gorących. Zarówno w tych samych miejscowościach znajdziemy beach-bary oraz kluby nocne, niektóre są na otwartym powietrzu na plaży i nie tylko, a inne w budynkach. Zazwyczaj dobra muyzka, sporo ludzi do zabawy, gorąco polecam! ☺

ZWIEDZANIE

Moim zdaniem najpiękniejsze co jest do zwiedzenia w Chorwacji to Jeziora Plitwickie, warto zobaczyć, niezapomniane widoki, aktywna i interesująca całodniowa wyprawa, no i te różne kolory wód w jeziorach… ach… ☺

Jeśli mowa o Makarskiej i okolicach, to nie ma nic cikeawego, zaś gdy pojedziemy na samo południe Chorwacji mamy miasto Dubrovnik oddalone od nas o ok. 150km, kolejne ciekawe miejsce na zwiedzanie, niegdyś był to ośrodek handlu, teraz jest tam starówka, którą warto zobaczyć ze względu na architekturę czy spróbowania lokalnego jedzenia w  restauracjach. Kolejne miejsce na wycieczkę to wodospady w Krk National Park, około też 150km od Makarskiej. Wyprawa na cały dzień, oprócz wodospadów, jest też stare miasteczko-staróweczka, gdzie można zrobić sobie spacer, a potem również coś przekąsić.

 Z Makarskiej kursują 2 promy, jeden na wyspę Brać, drugi na wyspę Hvar, za dużo na ten temat nie opowiem, ponieważ Hvaru jeszcze nie zwiedzałem, a na Braci byłem w kilku miejscach przy linii brzegowej, dopływając motorówką, lecz zazwyczaj były, malutkie miasteczka nawet wioski, raczej knajpki i nic ciekawego do zobaczenia, nie wiem jak w głąb wyspy. Wiem, że przy Braci jest mała plaża PIASCZYSTA, fajne uczucie gdy poczujesz piasek pod stopami, gdy cały wyjazd zasuwasz w butach po kamieniach ☺  Z miejscowości Baśka Voda,  3km od Promajnej są do wykupienia rejsy, wycieczki statkami całodniowe, opływamy np. wyspę Brać, mamy „postój-kąpiel” na Złotym Bolu(szczerze nic ciekawego), jakiś obiadek i huczną zabawę na statku.

Jak wyskoczymy niedaleko za granice Chorwacji do Bośni i Hercegowini, możemy przede wszystkim zwiedzić wodospady w Medjugorje, 70km od Promajny, zaledwie 1;20h drogi, osobiście nie widziałem, ale z nie jedną osobą rozmawiałem na ten temat i wiem, że warto zwiedzić trochę natury. Kolejnie można się udać do miasteczka powojennego Mostar, również jest tam starówka z architekturą wartą obejrzenia, ale również znajdziemy tam mnóstwo stoisk z rzeczami znalezionymi po wojnie, nawet karabiny, pistolety, łuski po bombach i pamiątki zrobionego z owych metali.